Jesenné obdobie je ideálny čas na to, aby ste sa s deťmi pustili do varenia. Varenie s deťmi je skvelý spôsob, ako ich naučiť nové zručnosti, rozvíjať ich kreativitu a zároveň sa spolu zabaviť. Vybavte sa dostatočnou dávkou trpezlivosti a pochopenia pre väčší neporiadok v kuchyni. Pripravte sebe aj deťom pekný spoločný čas.
Dbajte na bezpečnosť detí pri práci v kuchyni
Predtým, ako sa s deťmi pustíte do varenia, je dôležité zabezpečiť ich bezpečnosť. Buďte vždy prítomní, keď deti pracujú v kuchyni. Ich kreativita je nekonečná a ľahko môže dôjsť k zraneniam. Preto majte deti vždy na očiach.
Dôležité je tiež dávať deťom jasné a stručné inštrukcie. Uistite sa, že deti pochopili čo, a s čím môžu robiť.
Vytvorte bezpečný priestor. Deti potrebujú schodíky, no pri práci ľahko zabudnú, že sú na zvýšenom mieste. Učiace veže sú na práce v kuchyni ideálne. Ak takú možnosť nemáte, využite iné stoličky na istenie. Deti umiestnite mimo potenciálne nebezpečných zón. Ďalej od rýchlo varnej kanvice, mixérov, ostrých nožov či sporáka.
Dajte deťom na seba primerané oblečenie. Deti by mali mať na sebe dlhé rukávy a nohavice, aby sa ochránili pred popáleninami.
Vyberte si recepty, ktoré sú vhodné pre deti. Vyhnite sa receptom, ktoré zahŕňajú použitie ostrých nožov, horúcich povrchov alebo nebezpečných chemikálií.
Vytvorte príjemnú atmosféru
Pustite hudbu, ktorú máte radi vy aj dieťa. S hudbou ide všetko ľahšie.
Nachystajte si po ruke handru či príručný vysávač a nenechajte sa vytočiť, miernym neporiadkom. Neexistuje nič, čo by sa predsa nedalo upratať.
Pre lepšiu náladu môžete dať malému kuchárovi, kuchársku čapicu alebo kuchynskú zásteru.
Varenie s dieťaťom je skvelý čas na učenie
Využite čas s dieťaťom na dialóg. Rozprávajte sa, vzdelávajte vaše dieťa, tém a možností je veľa.
- Ako sa volajú jednotlivé suroviny, používané na prípravu jedla? Odkiaľ pochádzajú? Ako dlho a kde rástli?
- Aké kuchynské náradie na prípravu jedla potrebujete? Čo ešte sa dá s ním robiť?
- Pomenujte suroviny, či kuchynské náradie po anglicky alebo iným cudzím jazykom. Slová opakujte. Pridajte farby jednotlivých predmetov.
- Čas krájania môžete využiť na počítanie alebo pomenúvanie tvarov.
- Pri starších deťoch sa môžete venovať aj základom prvej pomoci, čo robiť pri porezaní, či pri popálení.
Recept vyberajte s ohľadom na vek a zručnosti dieťaťa
Začnite jednoduchými receptami. Keď deti získajú viac skúseností, môžete prejsť na zložitejšie recepty.
Dajte deťom úlohy, ktoré zvládnu, čiže nepreceňujte ich. Nechajte ich napríklad umyť ovocie a zeleninu, nakrájať chlieb alebo ozdobiť jedlo. Na druhú stranu deti nepodceňujte. Ak si dieťa trúfa na náročnejšiu prácu, buďte mu nápomocní, veďte ho. Možno budete sami prekvapení, čo všetko už malí pomocníci zvládnu. Niekoľko jesenných receptov pre varenie s deťmi sme si pre vás pripravili nižšie.
Buďte trpezliví. Deti sa môžu učiť pomaly.
Hlavne si to užite. Varenie s deťmi by malo byť zábavné.
Recepty na jesenné varenie s deťmi
Jednoduchá tekvicová polievka
Budeme potrebovať: maslo, olivový olej, cibuľu, tekvicu (maslovú alebo Hokkaido), kurací / zeleninový vývar, smotanu 33%, soľ, korenie, petržlenovú vňať.
Rozpustíme si maslo a pridáme doňho 1 čl olivového oleja. Na drobno nakrájanú cibuľku pridáme do masla a restujeme. Postupne pridávame aj nakrájanú a dužiny zbavenú tekvicu. Krátko porestujeme a prilejeme vývar. Pridáme soľ, korenie a povaríme kým tekvica nezmäkne. Po zmäknutí tyčovým mixérom polievku rozmixujeme. Pridáme smotanu a petržlenovú vňať. Polievku môžeme podávať. Vynikajúca je s krutónmi, či s kvapkami balzamika.
Použité produkty: porcelán Seltman Weiden, Model Beat
Jablková štrúdľa z lístkového cesta
Budeme potrebovať: Lístkové cesto, jablká, orechy, kryštáľový cukor, škoricu, vajce, maslo
Rozpustíme si maslo. Rozvaľkáme lístkové cesto. Prelejeme rozpusteným maslo. Cesto preložíme, maslo zapracujeme a opätovne rozvaľkáme. Zapracovanie masla do cesta, robí cesto jemnejším. Rozvaľkané cesto potrieme polovicou vajca. Cesto posypeme kryštáľovým cukrom. Do misky si nastrúhame jablká, orechy a zmiešame so škoricou. Takto pripravenú zmes navrstvíme na cesto. Zabalíme do štrúdle. Konce pritlačíme. Štrúdľu preložíme na pečúci papier na plech. Potrieme ju zvyškom vajca. A dáme piecť do rúry na cca 20 min pri teplote 180°C. Po upečení môžeme posypať práškovým cukrom.
Rýchly hrnčekový koláč so sezónnym ovocím
Budeme potrebovať: 2 hrnčeky polohrubej múky, 1,5 hrnčeka práškový cukor, 0,5 hrnčeka oleja
Vyššie uvedené suroviny zmiešame na mrvenicu a zo zmesi odoberieme asi ¾ šálky na posýpku. Do zvyšku pridáme suroviny uvedené nižšie.
Ďalej budeme na hrnčekový koláč potrebovať: 2 celé vajcia, hrnček mlieka, 1 prášok do pečiva, štipka soli
Všetko spolu poriadne premiešame. Plech vystelieme papierom na pečenie. Do plechu vylejeme cesto, navrch posypeme rovnomerne akékoľvek sezónne ovocie a posypeme mrveničkou, ktorú sme si na začiatku odobrali. Pečieme cca 25 min pri teplote 180°C.
Pomocníci v kuchyni pre malých aj veľkých kuchárov
Vybrali sme pre vás kuchynský sortiment, ktorí pri varení s deťmi oceníte.
Misa s pogumovaným, protišmykovým dnom
Strúhadlo na cesnak a zeleninu
Nezabúdajte, že tak ako príprava jedla je dôležité aj samotné stolovanie. Pre deti máme v ponuke špeciálne detské príbory, či detský porcelán.