Hamburger je obľúbeným jedlom a v lete si častokrát celý proces prípravy radi vychutnáte na grile. Ak sa dobre pripraví, je pochúťkou, o ktorej sa na spoločných stretnutiach veľa rozpráva a diskutuje. Každý má ten svoj "zaručený" tip a trik ako pripraviť ten najlepší hamburger. My sme zhrnuli tajomstvá a tipy šéfkuchárov na prípravu tých najlepších hamburgerov:
Výber správneho mäsa
Tuk je v mäse vítaný v primeranom množstve. Najlepší hamburger potrebuje mäso s dostatočným obsahom tuku, ideálne 80% hovädziny a 20% tuku. Tuk dodáva šťavnatosť a chuť. K hovädziemu mäsu tak môžete primiešať napríklad jemne nakrájanú bravčovú slaninu. Kombinácia mäsa a slaniny dodá hamburgeru trochu dymovosti a zvýrazní chuť mäsa.
Dôležité je používať čerstvo zomleté mäso. To zabezpečí lepšiu textúru a chuť.
Jemná manipulácia s mäsom
Mäso zbytočne neprepracovávajte. S mäsom pracujte čo najmenej, respektíve iba toľko, aby sa spojilo. Prepracovanie mäsa vedie k tvrdým a suchým hamburgerom. Mäsové placky tvarujte jemne. Snažte sa, aby stred placky bol mierne tenší než okraje. Napomôžete tak rovnomernému prepečeniu. Ideálne je používať na tvarovanie lis na hamburger. Vďaka nemu manipulujete s mäsom čo najmenej a jednoducho vytvoríte placku požadovanej hrúbky.
Lis na hamburger, Berndorf Sandrik
Správne ochutenie
V jednoduchosti tkvie nielen krása, ale aj chuť. Na správne dochutenie hamburgeru častokrát stačí soľ a čierne korenie. Tieto dve zložky je však potrebné pridať až tesne pred grilovaním, aby sa mäso nerozpadlo. Ak máte chuť experimentovať môžete pridať pár kvapiek Worcesterskej omáčky alebo jemné množstvo cesnaku.
Perfektné grilovanie
Gril by mal byť poriadne rozpálený na vysokú teplotu. To zabezpečí, že mäso bude mať krásnu kôrku a zároveň zostane šťavnaté (nevysuší sa). Hamburger otáčajte len raz, v momente keď sa na spodnej strane vytvorí hnedá kôrka. Príliš časté otáčanie môže viesť k strate šťavy. Grilovanie v Big Green Egg (BGE) je neskutočne jednoduché. Spektrum jedál, ktoré môžete v tomto grile pripraviť je veľmi veľké. Okrem šťavnatých hamburgerov si môžete vďaka BGE pochutiť na pečenej kačici, rebrách či koláčoch. Viac o griloch a grilovaní sa dozviete aj v našom blogu Gril vám nahradí kuchyňu.
Voľba správneho pečiva
Mäkká a jemne sladká, hrubá žemľa je ideálna, pretože sa neprepadne pod ťažkými ingredienciami a stále zostáva lahodná. Žemľu nerozkrojte rovnomerne na polovicu, ale spodnú vrstvu žemle nechajte hrubšiu. Žemľu mierne opečte na grile alebo panvici, aby mala jemne chrumkavý povrch, ktorý zabráni premáčaniu od štiav.
Hamburger je podávaný na porceláne Bonna, model Ore Mar
Dodanie syrovej chuti
Plátok syru pridajte na hamburger minútu pred koncom grilovania a zakryte ho pokrievkou, aby sa dokonale rozpustil. Cheddar je na hamburgery úplná klasika, ale môžete experimentovať napríklad syrom s modrou plesňou, švajčiarskym ementálom či smotanovým brie.
Čerstvé a kvalitné prísady
Pripravte si vlastnú omáčku z majonézy, kečupu, horčice a trochy korenín. Používajte čerstvé prísady. Rajčiny, listový šalát, cibuľa a uhorky by mali byť čerstvé a chutné. Karamelizovaná cibuľa dodá hamburgeru punc dokonalosti.
Nôž na zeleninu Berndorf Profi-line a doska na krájanie Berndorf
Odpočinok hamburgeru pred podávaním je dôležitý
Pred podávaním nechajte hamburger odpočinúť 2-3 minúty. Šťava sa tak rovnomerne rozloží a mäso zostane šťavnaté.
Počas týchto 2-3 minút, keď hamburgerové placky odpočívajú, ešte nie sú v žemli. Ideálne je, aby mäso odpočívalo samotné, len na tanieri alebo na rošte, mimo priameho tepla. Na prikrytie môžete použiť alobal, ale musíte prikrytie urobiť správne tzv. voľným prikrytím, tak, aby mohol unikať prebytočný teplý vzduch. Voľné prikrytie zároveň pomôže udržať šťavu v mäse bez toho, aby sa povrch placky zmäkol alebo stratil svoju chrumkavú kôrku.
Tento krátky čas odpočinku umožní, aby sa šťavy, ktoré sa počas grilovania sústredili do stredu mäsa, rovnomerne rozložili po celej placke. Týmto sa dosiahne šťavnatejší a chutnejší hamburger. Ak by ste placku dali do žemle okamžite po grilovaní, časť šťavy by sa mohla absorbovať do žemle, čo by spôsobilo, že žemľa by sa mohla rozmočiť a hamburger by bol menej šťavnatý.
Takže, najprv nechajte mäso odpočívať a až potom ho vložte do žemle a pridajte ďalšie ingrediencie.
Drevená doska na krájanie, Berndorf
Keď sa budete cítiť už ako ozajstný hamburger majster, môžete začať s experimentovaním a do hamburgeru pridať karamelizovanú cibuľu, smažené vajce, opečenú slaninu alebo nakladané jalapeños pre extra chuť. Milé je ak zapojíte hostí do spoločného varenia. Umožníte im vybrať si vlastné ingrediencie a vytvoriť si ideálny burger presne pre nich.
Dobrý hamburger urobíte a vychutnáte si ho aj vďaka dobrým pomocníkom v kuchyni. Tých nakúpite na www.berndorf.sk. My samozrejme vieme, že hamburger sa je rukami, ale ak náhodou niekto s týmto spôsobom nie je stotožnený, môžete mu ponúknuť príbor na steak.
Prajeme vám dobrú chuť.